Coursera, MOOC i Prezi

Čudnih li naziva u naslovu, zar ne? Ajmo onda redom…

Coursera je stranica specijalizirana za online tečajeve. Tečajeve objavljuju vodeća svjetska sveučilišta, a cilj je približiti obrazovanje svim korisnicima. Trenutno je na stranici otvoreno sijaset tečajeva o raznim temama i u cijeloj lepezi kategorija (umjetnost, kemija, pravo itd.). Kategorija koja me najviše zanima je, naravno, Education, a trenutno između ostalog nudi tečajeve o aboridžinskoj kulturi, socijalnoj psihologiji i kreativnosti. Svi su tečajevi tzv. MOOC (massive open online course), otvoreni svima, besplatni i s velikim brojem sudionika.

Osobno sam upravo završila tečaj “E-learning and digital cultures” (EDCMOOC ). U vrijeme prijave još se nije znao točan datum početka, nego je objavljen dva-tri mjeseca ranije. Tečaj je trajao 5 tjedana, a svaki je tjedan imao svoju temu – Pogled u prošlost, Pogled u budućnost, Vrednovanje ljudskog i i Redefinicija ljudskog. Svaki je tjedan na stanicama objavljen niz materijala, videa i poveznica, te su polaznici čitali/gledali i komentirali na forumu. Tečaj je bio vrlo aktivan – ne znam točan broj sudionika, ali je navodno sudjelovalo čak nekoliko desetaka tisuća ljudi iz cijelog svijeta. Diskusije su bile vrlo živahne, materijali zanimljivi, ali je nekoliko sudionika bilo nezadovoljno jer su smatrali da cilj tečaja nije prejasno definiran. Meni je ovo bio prvi MOOC, pa nisam tražila dlaku u jajetu već uživala u aktivnostima.

Za kraj tečaja i njegovo uspješno “polaganje” bilo je potrebno izraditi digitalni artefakt, odnosno neki materijal koji ujedinjuje tekst i glazbu, video, sliku ili zvuk, a tematski je vezan uz tečaj. Poveznicu na artefakt morali smo “zalijepiti” na to predviđeno mjesto. Nakon prolaska roka za izradu artefakta, svaki je korisnik dobio nasumično odabrana tri artefakta drugih korisnika, te ih morao ocijeniti kroz nekoliko kriterija i ocjenama 0, 1 ili 2. Za prolaz je bio potreban prosjek ocjena 1,5. Moj je artefakt dobio ocjenu 2, a evo ga u nastavku. Izrađen je pomoću stranice Prezi, koja omogućava izradu zanimljivih prezentacija malo drugačiji od standardnog powerpointa i s mnogo više opcija.

http://prezi.com/hf3lv_dcikkd/the-past-and-the-future-of-education/?kw=view-hf3lv_dcikkd&rc=ref-31830275

Da ukratko objasnim bit prezentacije. Krenula sam od dva velikana pedagogije, Komenskog i Deweyja, koji su udarili temelje modernoj školi. Nadalje sam se osvrnula na razliku digitalnih urođenika i doseljenika, o čemu sam već detaljnije pisala u ovom postu. Podsjetila sam i na zastarjela sredstva koja su mlađim generacijama dosadna zbog manjka interaktivnosti. U krošnji drveta osvrnula sam se na neka područja poučavanja, kao i na to koja se sredstva i metode već koriste, a mogli bi nas pratiti i u budućnosti, poput razvijanja kritičkog mišljenja, društvenih medija i elektroničkih knjiga.

Sve u svemu, iako je tečaj možda mogao biti bolje izveden, a definitivno nije lako održavati tako ogroman, gotovo mastodontski tečaj, iskustvo rada s ljudima iz cijelog svijeta i čitanja njihovih mišljenja se pokazalo korisnim i zanimljivim, a prateći su materijali dali materijala za razmišljanje. Količina uloženog rada nije bila toliko da bi me potpuno okupirala, možda 2-3 sata tjedno, ali opet je cijela stvar bila dovoljno izazovna. Nakon uspješno završenog tečaja (sad očekujem i potvrdu Sveučilišta u Edinburghu koje je bilo nositelj) mislim da ću se definitivno prijaviti na još pokoji.

6 misli o “Coursera, MOOC i Prezi

  1. Povratni ping: Osnove virtualnog podučavanja (Foundations of Virtual Instruction) | Tintarnica

  2. Povratni ping: Osnove virtualnog podučavanja | Pogled kroz prozor

Komentiraj